Bracia Wright

Prowadzili sklep i wytwórnię rowerów. Ale świat zapamiętał ich, jako konstruktorów pierwszego samolotu, który wzniósł się powietrze. Chodzi rzecz jasna o lot samolotem silnikowym. Braciom udało się tego dokonać w roku 1903. Wcześniej było kilka osób, które miały szybowce i lotnie.

Początkowo, tak jak wszyscy, budowali szybowce sterowane układem skręcania części skrzydeł. Po jakim czasie, pojawił się napędzany silnikiem spalinowym Wright Foyer! Był to samolot zbudowany przez ich wiernego pracownika – Charlie Taylora. W grudniu 1903 roku odbyło się kilka lotów próbnych, z których jeden miał ponad 200 metrów. To był sukces, na który wszyscy czekali. Odbył się pierwszy, potwierdzony lot samolotem z silnikiem spalinowym. A nie tylko coś, co można było uznać za lot szybowca.

Od tamtej pory minęło ponad sto lat. Gdyby bracia Wright wiedzieli, co za maszyny w tej chwili latają w przestworzach, nie mogliby się nadziwić, że to wszystko, między innymi dzięki nim. Kto wie, co by się stało, gdyby nie ich eksperyment.

Comments are closed.