Czy latanie jest bezpieczne?

Każdy, kto wchodzi na pokład samolotu zastanawia się, czy zejdzie z niego żywy. Czy lecąc na wysokości kilkunastu tysięcy metrów nad poziomem morza będzie bezpieczny. To normalna rzecz. Każdy się boi. Szczególnie zaś tę obawę odczuwają ci, którzy lecą po raz pierwszy czy drugi w życiu.

Latanie szybowcem zdaje się być o wiele bezpieczniejsze niż w przypadku maszyny z silnikiem. Czemu? Bo nie może wybuchnąć zbiornik z paliwem, silnik się ni zepsuje (bo go nie ma) i nie sprawi to, że spadniemy. A jednak i tu są obawy, bo taki samolot może być zdmuchnięty przez silny wiatr, coś może mu się nadłamać, albo można stracić panowanie pod wpływem niestabilnego prądu powietrza. Różnie bywa. Na szczęście akurat te maszyny latają stosunkowo nisko, więc wypadając z takiego samolotu, jesteśmy przytomni i możemy otworzyć spadochron.

Inaczej już jest w wielkich samolotach pasażerskich. Nie zawsze maja spadochrony na pokładzie. A w przypadku awarii dodatkowo wybucha panika wśród ludzi, to zwiększa ryzyko uszczerbku na zdrowiu.

Comments are closed.