F-16

Jest chyba najbardziej rozpowszechnionym samolotem myśliwskim na świecie. Mają go nawet polskie siły lotnicze. Jest myśliwcem wielozadaniowym stworzonym przez General Dynamice (obecnie część koncernu zbrojeniowego Lockheed Martin) i produkuje się go od połowy lat 70-tych. Istnieje ponad cztery i pół tysiąca egzemplarzy, które latają w armiach dwudziestu pięciu krajów.

F-16 mimo swojego wieku nadaj bywa uważany za samolot niezwykle przydatny. Jest szybki, trwały, niemalże niezawodny (choć w polskich siłach powietrznych zawodził kilkukrotnie). Jak na zachodni produkt przemysłu zbrojeniowego przystało, jest też bardzo żywotny. Wiele maszyn, które obecnie lata na świecie, to w dalszym ciągu sprzęt sprzed kilkudziesięciu lat. I choć powstają coraz to nowsze maszyny ? f-16 zdaje się być niewzruszony i dalej chętnie jest kupowany.

Co sprawia, że jest tak popularny? Chyba też jego sława. Oprócz tego, że stanowi doskonałą broń, jest też bohaterem wielu filmów, gier i kreskówek. A to też ma znaczenie.

Comments are closed.